På 70-tallet ga Hjemmet ut to "Hakkespettbøker"; den kremgule "Hakkespettboken. Håndbok for gutter og jenter" og den røde "Den nye Hakkespettboken. For gutter og jenter". Mine to førsteutgaver er utgitt i henholdsvis 1972 (?) og 1975, men de har kanskje kommet i nye utgaver senere?
Vet noen om disse bøkenes opphav? De ser ut til å ha hatt en norsk redaksjon; "oversatt og bearbeidet med nye tillegg av Arthur Syvertsen. Lay out ved Egil Thorin Næsheim. Konsulent Kai Bull". De Disney-relaterte illustrasjonene i den første boka har imidlertid et umiskjennelig italiensk preg (Carpi?). Boka er dessuten oppgitt å være "Efter [sic!] en idé av Mario Gentilini".
Har det kommet ut ytterligere bøker i denne serien her til lands? (I Frankrike kom jeg på 80-tallet over Hakkespettbok (Manuel des Castors Juniors) både 4 og 5...)
Comments
http://curiosando708090.altervista.org/manuale-delle-giovani-marmotte-anni-7080/
Den utgaven som ligger der er fra 3. opplag i 1991.
2. opplag fra 1990 står oppført som revidert.
Den første norske (kremgule) Hakkespettboka ser ut til å samsvare med den første italienske, men med noen endringer. Bl.a. viser lenken at illustrasjonene av indianernes tegnspråk (s. 11-13) av en eller annen grunn er blitt erstattet av tilsvarende illustrasjoner av en annen (norsk?) tegner.
Den andre norske (røde) Hakkespettboka ser imidlertid ut til å ha lite eller ingenting å gjøre med den italienske serien. Bl.a. er det tydelig at Carpi IKKE er "hustegner" her. Disney-illustrasjonene er tydeligvis hentet fra alle slags kilder i Disney-arkivet, noe som gir boka et visst "hjemmesnekra" preg.
"Revisjonen" i 2. opplag som NikZer nevner, ser hovedsakelig ut til å bestå av språklige og typografiske detaljer, men også oppdatering av endrede aldersgrenser siden første opplag (s. 12-13), opplysningene i avsnittet om tennene (s. 38-41), og tipsene i forbindelse med å lage klasseavis (s. 76-83). (Det utdaterte avsnittet om stensilering er f.eks. endret til "Slik gjorde de før".)
Husker spionsiden, hvor man fikk beskjed om å gå til "H.K". Ingen av oss kjente til konseptet hovedkvarter - så vi gikk til høyre krok :)
Så får vi se om boken makter å leve opp til det mangfoldet av info som Wikipedia besitter. Boken skal uansett kjøpes.
Så får vi se om boken makter å leve opp til det mangfoldet av info som Wikipedia besitter. Boken skal uansett kjøpes."
Vil nå uansett tro at Hakkespettboken har langt bedre kvalitetssjekking på fakta enn Wikipedia noensinne vil få...
Boken koster 149kr + 39kr porto + 1kr SMS og kan bestilles ved å sende kodeordet "Hakkespett" til 2205. Det står at du da får en returmelding der du kan bekrefte leveringsadresse.
Minetegneserier har bilde av vedlegget. Sida er ikke spesielt link-vennlig, men tror denne skal funke.